Bieżące informacje i komunikaty

Najważniejsze wiadomości i komunikaty, dotyczące bieżącej działalności Spółki

30
styczeń
2023

5 podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa

Przeczytaj o tym jak chronić się przed atakami w sieci. Cyberataków można się ustrzec, bądź przynajmniej minimalizować ryzyko ich wystąpienia stosując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.

Przed działalnością cyberprzestępców trudno skutecznie się zabezpieczyć, jednak stosując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa można próbować minimalizować zagrożenie. Choć cyberprzestępcy są w swej działalności niezwykle przebiegli i sprytni, to wiele zależy od samych użytkowników. Dlatego należy przywiązywać większą wagę do swego bezpieczeństwa w sieci i zachowywać pewną wstrzemięźliwość w przekazywaniu informacji na swój temat znajomym z internetu oraz w upublicznianiu ich w sieci.

Dla hakerów cenne są zarówno konta w mediach społecznościowych, jak również dane karty płatniczej oraz fotografie zapisane w pamięciach urządzeń. Za pomocą skradzionych kont sprawcy wysyłają spam, przejęte tożsamości wykorzystują do rozmaitych oszustw, wyłudzeń i kradzieży, zaś wykradzione prywatne zdjęcia używają do szantażowania ich właścicieli.

Cyberataków można się ustrzec, bądź przynajmniej minimalizować ryzyko ich wystąpienia stosując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.

PIERWSZA ZASADA CYBERBEZPIECZEŃSTWA – NIE KLIKAJ W NIEZNANE LINKI

Praktycznie codziennie każdy z nas otrzymuje co najmniej kilka wiadomości od nieznanych nadawców, zawierające linki kierujące do zainfekowanych witryn internetowych. Kliknięcie w taki odnośnik praktycznie zawsze kończy się zawirusowaniem urządzenia, co w efekcie prowadzi do braku możliwości korzystania ze sprzętu, często związane jest również z kradzieżą danych, bądź szantażem i żądaniem zapłaty okupu.

Niezwykle często takie ataki przybierają postać phishingu, tj. podszywania się pod inną osobą, firmę, bądź instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji, np. danych kart kredytowych, danych osobowych, czy danych do logowania w systemach bankowości elektronicznej. Sprawcy phishingu udają często firmy kurierskie, wysyłając link prowadzący do rzekomej przesyłki. Ofiary łatwo nabierają się na takie oszustwo – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy nieustannie dokonuje zakupów w sieci i spodziewa się ich dostawy.

DRUGA ZASADA CYBERBEZPIECZEŃSTWA – STOSUJ SILNE HASŁA

 Rejestrując się w różnego rodzaju systemach internetowych i aplikacjach zainstalowanych na użytkowanych urządzeniach niezbędne jest wykorzystywanie hasła autoryzującego późniejszy dostęp. Jeśli doliczyć do tego różnego rodzaju piny do samych urządzeń, czy wykorzystywanych kart bankomatowych, każdego dnia musimy wielokrotnie przypominać sobie wiele haseł. W związku z tym wiele osób stosuje jedno hasło do wszystkich systemów, często stanowiące prostą kombinację cyfr składających się na datę urodzenia.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa należy stosować silne hasła składające się z kombinacji co najmniej 8 znaków, w tym dużej litery, cyfry oraz znaku specjalnego. Takie połączenie podnosi sprawcom poprzeczkę, oczywiście pod warunkiem, że samo hasło nie zostanie zapisane tuż obok klawiatury komputera. Hasło należy zmieniać w miarę regularnie – co najmniej raz na kwartał i nie powinno być wykorzystywane do logowania w wielu miejscach.

TRZECIA ZASADA CYBERBEZPIECZEŃSTWA – UWAŻAJ NA PUBLICZNE SIECI WIFI

 Korzystanie z obcego WIFI jest bardzo niebezpieczne, publiczne sieci często nie stosują odpowiednich zabezpieczeń oraz narzędzi do szyfrowania ruchu. W efekcie włamanie do takiej sieci nie jest szczególnie trudne, zwłaszcza, że pozwalają na to gotowe rozwiązania programowe. Użytkownik korzystający z takiej sieci, wystawia swe zasoby cyfrowe zapisane w pamięci komputera, bądź smartfona na widok hakerów.

CZWARTA ZASADA CYBERBEZPIECZEŃSTWA – UŻYWAJ AKTUALNEGO OPROGRAMOWANIA ANTYWIRUSOWEGO

 W zakresie bezpieczeństwa w sieci, wiele zależy od samych użytkowników. Nawet zachowanie najwyższej ostrożności nie daje gwarancji, że nie staniemy się ofiarą cyberprzestępców. W związku z tym, prócz stosowania dobrych praktyk, konieczne jest wsparcie profesjonalnych rozwiązań programowo – sprzętowych w postaci oprogramowania antywirusowego. Dla skuteczności takiego softu ważne jest, by program był na bieżąco update’owany i posiadał aktualne bazy wirusów. Producenci aplikacji antywirusowych stale rozwijają swe produkty, tak by zapewniały użytkownikom możliwie najpełniejszą ochronę.

PIĄTA ZASADA CYBEZBEZPIECZEŃSTWA – ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ W SIECI

 Cyberbezpieczeństwo wymaga, prócz pewnej aktywności od samego użytkownika, także zachowania umiaru i zdrowego rozsądku podczas korzystania z sieci. Wiele osób staje się ofiarami cyberprzestępców niemal na własne życzenie – nawiązując bliskie relacje z osobami poznanymi w sieci, przesyłając im pieniądze, kompromitujące fotografie, czy udostępniając dane osobowe, bądź inne ważne informacje. Także publikowanie w mediach społecznościowych zbyt wielu informacji na swój temat sprawia, że łatwo paść ofiarą kradzieży tożsamości, czy zwykłego włamania do mieszkania w czasie, kiedy użytkownik przebywa na urlopie, którego przebieg szczegółowo relacjonuje na facebooku.

Pamiętaj:

  • Nie otwieraj załączników z niezaufanych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki. Pamiętaj, że chwila nieuwagi może spowodować, że staniemy się ofiarą cyberataku.
  • Sprawdzaj dokładnie adresy stron www. Zwłaszcza tych, na których podajesz dane uwierzytelniające takie jak login i hasło (szczególnie do elektronicznego Biura Obsługi Klienta czy usług bankowości elektronicznej).
  • W sposób regularny aktualizuj sprzęt i oprogramowanie, z którego korzystasz.
  • Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych, jeśli nie jesteś pewny źródła ich pochodzenia.
  • Używaj haseł trudnych do odgadnięcia. Stosuj zasadę „jedno hasło do jednego konta”. Nie wykorzystuj tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach.
  • Zanim klikniesz „OK” przeczytaj uważnie, na co się zgadzasz.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych uwierzytelniających (loginów, haseł).
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do publicznych sieci Wi-Fi. Podczas korzystania z nich nie używaj swoich danych uwierzytelniających (login, hasło).
  • Pamiętaj, że należy się wylogować ze swojego konta po zakończonej pracy z komputerem.
  • Dbaj o swoją prywatność. Odpowiednio ustawiaj zasady prywatności na portalach społecznościowych, świadomie decydując o tym, jakie informacje o sobie i w jaki sposób chcesz udostępniać.

W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia naruszenia zasad cyberbezpieczeństwa oraz podejrzenia o cyberatak informacje o tym prosimy przesyłać na adres:

ksc@wpec.legnica.pl